„БСП – Обединена левица“ внася закон за защита на българските граждани от колекторските фирми. Това обяви в кулоарите на парламента депутатът от левицата Габриел Вълков, предаде репортер на Novini.bg.
Вече 30 г. колекторските фирми са без всякакви регулации и без никакви регламенти за това как събират вземанията си. Ставаме свидетели на постоянен рекет на български граждани от колектори. Това трябва да спре, заяви Вълков.
800 000 случая на годишна база се събират от колекторските фирми без всякакви правила, без регламент, без контролен орган, който да проверява абсурдните практики, които използват колекторските фирми. На практика в момента всяко физическо лице, дори осъждано, може да събира дългове на граждани към финансови институции, телекоми, лизинги, комунални услуги, добави лидерът на „Изправи се.БГ“ Мая Манолова.
Законът за колекторските фирми ще регламентира събирането и управлението на вземания по потребителски договори, а не изобщо, посочи тя.
В закона са заложени следните правила: регистър, в който да бъдат вписани всички колекторски фирми и определени изисквания към тях, за определен капитал, включително и техни управители или лица по трудови правоотношения да не бъдат осъждани. Предвижда се ясен регламент за начина, по който колекторите могат да събират задължения от граждани – това може да става само писмено или по телефон, не и с лични посещения по домовете на длъжниците или, което е по лошо, на работните им места. Налагат се правила и за времето и начина, по който от колекторските фирми могат да звънят на длъжниците – това не може да се случва през почивните дни и през нощта. Също така се забранява да бъдат притеснявани близки и роднини на длъжниците и да се събират задължения на работните места, да се разлепват обяви, които да дискредитират и да уронват достойнството на длъжниците, поясни Манолова.
Други важни правила са задължение на кредитора да поиска съгласието на неговия клиент още при договора задължението му да бъде събирано от колекторска фирма и ако има такова съгласие, колекторската фирма да бъде изрично посочена в първоначалния договор; възможност на длъжника с електронен формуляр, който е приложение към закона, да възрази, че е налице погасителна давност или че размерът на събираната сума е неадекватен и необоснован, при който случай случай събирането се прекратява и случаят отива или на помирителна комисия, или в съда; задължения за кредитора преди да продаде дълга на колекторска фирма да уведоми длъжника, включително да предложи същият да си плати дълга или да го плати на стойността, на която той се предлага на колекторската фирма. В момента колекторите изкупуват задължения на гражданите към мобилните оператори на стойности под 10%, Същото става и с дългове към банки и бързи креди. Т.е. за едни 10% от задължение длъжникът се натоварва с всякакви допълнителни разноски. Предвиждаме забрана дългът да се продава на втори или трети колектор, както и да се събират задължения към доставчици на комунални услуги – ЕРП-та, ВиК, мобилни услуги, от колектори, каза още Мая Манолова.