Болници у нас целенасочено не подават данни за настъпили донорски ситуации, а причината е, че държавата не заплаща разходите, коментираха в ефира на предаването „Директно“ Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония, здравният журналист Полина Тодорова и бившият координатор по донорството в УМБАЛ „Пирогов“ и настоящ зам.-дир. на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Христо Христов.
Според Маева и Тодорова Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ не работи добре и на практика се проваля с информационните кампании, насърчаващи донорството, а от там и с повишаването на броя трансплантациите у нас. Липсва и прозрачност на изразходваните от агенцията средства за тези цели, убедени са те.
Експертите са убедени, че ИАМН трябва да „си влезе в ролята“ и да извърши задълбочен анализ точно кои болници и защо не подават информация за донорски ситуации.
Информационните кампании по темата за донорството и трансплантациите не работят добре и не стигат реално до хората, смята д-р Христов.
„В Холандия всеки, който навърши 18 години, получава писмо, в което му е обяснено каква е ситуацията с донорството и са му представени различни варианти, от които да направи избор“, разказа още той пред Bulgaria ON AIR.
Гостите в студиото се обединиха около тезата, че е нужна промяна и в законодателството за трансплантациите.
„Пациенти умират в адски мъки, докато чакат трансплантация“, изтъкна Наталия Маева.
По думите ѝ тези, които все пак успеят да заминат за операция в чужбина, защото няма как трансплантацията да бъде извършена у нас, трябва сами да осигурят издръжката си на живот там. В съседни държави като Гърция например държавата заплаща и разходите за квартира и живот на пациентите си.