От „Морско око“ пуснаха дрон, за да покажат размерите на бедствието във Варна.
От екипа припомнят и за потъването на руските танкери, които причиниха екокатастрофа от другата страна на Черно море.
Ето какво пише изданието:
На 15 декември 2024 г. буря в Керченския проток, свързващ Азовско и Черно море, доведе до тежък петролен разлив, причинен от аварията на два руски танкера – „Волгонефть 212“ и „Волгонефть 239“. Замърсяването засегна десетки километри от руското крайбрежие, включително популярни курорти като Анапа, и достигна до плажове на незаконно анексирания от Русия Кримски полуостров. Това е може би най-големият разлив в региона на Черно море през 21 век. Москва използва остарели танкери, непригодни за суровите зимни условия, което е пряк резултат от международните санкции, наложени заради агресията на Русия срещу Украйна. Тези санкции принудиха Русия да разчита на т.нар. сенчест флот – флотилия от предимно остарели танкери с фалшиви застрахователни полици и неясна собственост. Двата танкера, построени преди повече от 50 години, са проектирани за движение по реки, а не за морски условия. Силната буря в Керченския проток е оказала разрушително въздействие върху корабите. „Волгонефть 212“ се е разцепил на две, а „Волгонефть 239“ е заседнал опасно близо до брега – на около 80 метра от сушата. Двата танкера са превозвали общо около 9000 тона тежък, нискокачествен мазут. След аварията огромни количества петролни продукти са се излели в морето, застрашавайки местната екосистема и бреговата линия. Преди инцидента екипажите са изключили системата за автоматична идентификация (AIS), която позволява проследяване на корабите. Това е затруднило навременната реакция и е повдигнало въпроси относно причините за курса им. В отговор на кризата, руските власти обявиха извънредно положение в засегнатите региони и започнаха мащабни операции по почистване. Въпреки това, екологичните щети са огромни, а дългосрочните последици за морската екосистема на Черно море предстои да бъдат оценени. Този инцидент е ясен пример за опасностите, произтичащи от агресивната външна политика на Русия и неспособността ѝ да се справи с последиците от собствените си действия. Само преди две седмици, на 11 март 2025 г., министърът на околната среда и водите Манол Генов уверяваше гражданите, че петролният разлив в Черно море няма да достигне до българските брегове, позовавайки се на експертни оценки и симулации на морските течения.
Министърът на туризма Мирослав Боршош също подчерта, че подобни зловредни твърдения тревожат туристическия бранш – нещо, което той няма да допусне.
Днес обаче варненските плажове са залети с мазут, опровергавайки официалните уверения и повдигайки въпроса дали властите са били наясно с реалния риск?
източник: Петел