Съединените щати имат нужда от Гренландия поради съображения, свързани с „международната сигурност“ и „световния мир“, заяви днес президентът Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс и Франс прес.
Говорейки пред репортери в Белия дом броени часове след като вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристигна на посещение на арктическия остров, който е датска територия, Тръмп се аргументира с китайското и руското присъствие в района. „Имаме нужда от Гренландия. Нещо много важно, в името на международната сигурност, Гренландия трябва да бъде наша“, каза президентът на САЩ. Той подчерта, че залогът е не просто „мирът за Съединените щати, но и „световният мир“.
„Ако погледнете водните пътища, имате китайски и руски кораби навсякъде“ каза Тръмп. Той добави, че САЩ не може да разчитат „Дания или някой друг да се погрижи за тази ситуация“.
Гренландия ще е в по-голяма безопасност под властта на Съединените щати, отколкото като датска територия, увери днес вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, цитиран от Ройтерс и Франс прес.
Говорейки пред репортери в американската военна база „Питуфик“ на арктическия остров, Ванс се аргументира, че Дания „не е свършила добра работа“ там, като „не е инвестирала достатъчно“ в гренландския народ и сигурността на тази своя територия. „Това трябва да се промени“, подчерта той.
Вицепрезидентът на САЩ похвали „тази невероятна и красива континентална маса, населена с невероятни хора“. „Мисля, че ще бъдете много по-добре… ако дойдете под чадъра за сигурност на Съединените щати, отколкото сте под чадъра за сигурност на Дания“, обърна се той към гренландците. Ванс пристигна на острова броени часове по-рано.
Напрежението около островната територия бе породено от редица изказвания на Тръмп, че Гренландия трябва да бъде присъединена към страната му. Според американския президент това присъединяване ще гарантира сигурността на САЩ и на останалата част от света. Датчаните и жителите на Гренландия се обявиха срещу тези идеи на Тръмп. В тази си позиция те са подкрепяни от Европейския съюз.
Датската министър-председателка Мете Фредериксен разкритикува „недопустимия“ американски натиск по въпроса. Според нея той се изразявал и в обявеното в началото на седмицата посещение на голяма американска делегация в Гренландия, която не е била официално поканена там. В крайна сметка администрацията на Тръмп отказа да изпраща делегация.
Обществените протести и възмущението на властите както в Гренландия, така и в Дания накараха делегацията на САЩ да посети единствено американската военната база в Питюфик и да не се среща с обществеността.
Посещението във военната база идва само часове след като в столицата Нук бе представена новата широка правителствена коалиция, която засега цели да запази връзките с Дания. Новият министър-председател на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен, лидер на дясноцентристката бизнес ориентирана партия „Демократи“, заяви, че посещението на Ванс е сигнал за „липса на уважение“ и призова за единство пред лицето на външния натиск. „В момент, когато ние като народ сме подложени на натиск, трябва да се обединим“, заяви Нилсен на пресконференция.
Кралят на Дания Фредерик Х направи изявление в социалните мрежи, с което изрази подкрепата си за правителството в Нук. „Живеем в една променена реалност. Не трябва да има съмнение, че любовта ми към Гренландия и връзката ми с народа на Гренландия са непокътнати“.
Източник: БТА