74% от младите хора в България обмислят повече или по-малко сериозно идеята за емиграция в чужбина. Това сочат данни от изследване на младежта в Югоизточна Европа на Фондация “Фридрих Еберт”.
“Политическият хаос със сигурност е един от факторите, които натежават. Това изследване е провеждано няколко пъти, имаме през 2013 година, през 2018 година и сега. Имаме натрупване от кризи и несигурност – ковид, финансова и икономическа нестабилност, конфликти, които са близо до нас. Всичко това се отразява на нашето общество, най-вече на младите. Тази несигурност ги прави по-прагматични, по-адаптивни, но и по-затворени в себе си, търси се най-прекия изход за стабилизация”, каза политологът Яница Петкова.
Тези, които плануват миграция, я свързват с мобилност. “Това означава бърза реализация, заплащане, но не и перманентен живот в чужбина. До голяма степен се връща и нещо, което беше попроменено в последните десетилетия – по-голяма част от необразованите планираха заминаване, докато сега има тенденция на висококвалифицирани хора, които търсят по-сигурно и по-стабилно място”, допълни Петкова в ефира на Bulgaria ON AIR. Младите предпочитат да емигрират в държави от Западна Европа, където стандартът на живот е по-висок.