6.1 C
Варна

Новини от Варна и региона

вторник, март 11, 2025

Възпрепятства се дейността на КС за приключване на делото за изборите

Още публикации

Конституционният съд (КС) не може да вземе окончателно решение по делото за оспорване на изборите. Това бе обявено от председателя на Конституционния съд Павлина Панова по време на брифинг по националната телевизия.

Павлина Панова отбеляза, че през последните дни Конституционният съд е изпълнил всички допълнителни искания на ЦИК, но въпреки това от комисията не са изпълнили възложеното ѝ преизчисляване на изборните резултати, за да се разбере дали има промяна в разпределението на мандатите в 51-то Народно събрание.

Ето и цялото изявление на председателя на КС Павлина Панова:

„Действащата у нас пропорционална избирателна система не дава възможност съдът, когато при проверка на изборните резултати, установи нарушения на закона, които биха могли да доведат до промяна на състава на новоизбраното НС, сам да определи по отношение на кои народни представители тези нарушения водят до незаконност на избора.

КС може да направи това само и единствено след изчисленията, направени от ЦИК. Затова на 26 февруари КС възложи на ЦИК да извърши необходимите преизчисления с оглед установяването от съда и така с представената на съда информация той да може да постанови решение.

В изминалите дни ЦИК на три пъти отправи различни въпроси, на които съдът отговори незабавно, въпреки това днес – 10 март, след 18:00 ч. КС бе уведомен, че ЦИК продължава да не изпълнява възложените ѝ задача, защото „Информационно обслужване“ е предало на СГП предоставените му материали по конституционното дело ведно с техническите носители и устройства, без разрешението на КС. По този начин се възпрепятства дейността на КС за приключване на делото по оспорване законността на изборите.

Считам за необходимо изрично да подчертая единствено компетентният съгласно Конституцията на РБ орган, който може да извърши преценка на законността на изборите за народни представители е КС и всички държавни органи са длъжни да му оказват пълно съдействие а не да възпрепятстват дейността му. Недопустимо е дейността на КС да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи“.

Изпращайте своите сигнали на [email protected]

Реклама
spot_img
Будна Варна вече е в любимите Ви приложения!

Можете да следите новините на Будна Варна в своето любимо приложение! Бъдете информирани за най-важните събития от Варна и региона!

Абонирайте се за нашите канали във Вайбър и Телеграм:

Реклама
spot_img

Последни публикации