Управляващите говорят за опасност да загубим парите по Плана за възстановяване и устойчивост сякаш това няма общо с тях. Вицепремиерът Дончев от ГЕРБ критикува – очаквал „нула“ финансиране по втория транш заради частично изпълнени реформи. Всъщност точно ГЕРБ и „Ново начало“ саботират повече от година законовите актове, свързани с ПВУ. Това пише в профила си във „Фейсбук“ акад. Николай Денков от „Продължаваме промяната“.
„Да вземем например антикорупционното законодателство. Законът за защита на сигналоподателите, Законът за личния фалит и правилата за избор на (политически независими!) членове на Антикорупционната комисия – всички те се блокират от ГЕРБ и Пеевски“, добавя той.
„Междувременно в Индекса за възприятие на корупцията за 2024 г. на „Трансперънси Интернешънъл“ България се свлече с още 9 места надолу до 76-о. По-зле в ЕС по този показател е единствено Унгария, която се лиши от милиарди евросредства, за да си запази корупцията във властта. А покрай това се срина и покупателната способност на населението й и така “изпревари” България, за да заеме “почетното” последно място в ЕС. Не е случайно – има ясна връзка между нивото на корупция и качеството на живот на хората. А с корупцията вече се справят по-добре от нас държави като Косово, Ямайка, Сенегал, Грузия, Намибия, Йордания! А ако нещо липсва към приходите в бюджета за 2024 г., това са средствата от ПВУ, свързани с блокираните от ГЕРБ и Пеевски закони и решения на Народното събрание. За сравнение, приходите от данъци даже са преизпълнени – събрани са над 101%“, пише още акад. Денков.
Той се обръща към управляващите и им припомня, че имат 4 месеца, за да покажат с действията си кое е важното за тях.
„Да приемат отдавна чаканите закони и да осигурят средствата по ПВУ за одобрените за саниране сгради, за ново оборудване в болниците, за медицинските хеликоптери, за ремонти в над 100 училища и за нови кабинети във всяко училище, за метрото на София, за изграждането на индустриални паркове, за подпомагане на бизнеса със средства за нови машини и много други. Или да си пазят корупцията и да продължат да източват обществени ресурси към приятелски фирми, да продължават с вицовете-димки за дупки в бюджета, да съсипват доверието в институциите с абсурдни назначения – само и само да не нарушат спокойствието на лицата на корупцията в България. Става дума общо за около 10 милиарда лева европейски средства за 3 години. Това вече е истинска дупка в бюджетите, която лесно може да бъде запълнена, ако управляващите се престрашат да гласуват антикорупционните закони заедно с нас и продължим с реформите“, завършва Денков публикацията си.