Инфлацията в еврозоната намалява, въпреки че проблемите пред световната търговия продължават да създават рискове, заяви президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, предаде Блумбърг.
Обръщайки се към Европейския парламент в Страсбург, Лагард повтори, че очаква целта на ЕЦБ за ръст на инфлацията от 2 на сто да бъде изпълнена през тази година.
„Процесът на дезинфлация (намаляване темпа на инфлация – бел. ред.) в еврозоната върви добре“, обяви днес Лагард по време на представянето на годишния доклад на ЕЦБ за 2023 г., като допълни, че „по-големите търкания в световната търговия биха направили перспективите за инфлацията в еврозоната по-несигурни“.
Очаква се ЕЦБ да понижи основната си лихва за шести път през март, като повечето служители на институцията са уверени, че ще постигнат целта си за инфлация от 2 на сто през следващите месеци, допълва Блумбърг. Рисковете обаче изобилстват, което прави по-нататъшните ходове несигурни.
Сред факторите, които биха могли да запазят повишението на инфлацията, са потенциалните мита от страна на САЩ и нарастващите цени на енергията. Междувременно икономиката се стабилизира, което може да намали инфлацията, под поставената от ЕЦБ цел (2 на сто).
Възможността от сътресения, подобни на пандемията от КОВИД-19 и нахлуването на Русия в Украйна, „вероятно ще остане висока“, заяви тя, пише БТА.
Анализатори и инвеститори смятат, че депозитната лихва на ЕЦБ, която в момента е 2,75 на сто, ще бъде намалена постепенно до 2 на сто, вероятно още в средата на годината. Това би съвпаднало с т. нар. неутрална ставка – теоретично ниво, което нито ограничава, нито стимулира икономическата активност, посочват анализатори.
ЕЦБ „ще следва подход, зависим от данните и на всяка среща ще се определя подходящата позиция на паричната политика“ и не се „ангажира предварително с конкретен лихвен курс“, допълни Лагард.