Според последните данни на КНСБ, необходимият доход на един работещ в България достига 1474 лева, а издръжката на тричленно семейство вече е 2653 лева. На тримесечна база това представлява увеличение от 1.4%, докато на годишна база ръстът е 2.5%. За покриване на минималните разходи за храна през декември е била нужна чиста сума от поне 586 лева на човек.
Жизненият стандарт в България: Изоставане спрямо съседите
КНСБ обръща внимание на сериозните проблеми с покупателната способност в страната. Един работещ в България може да си позволи най-необходимите хранителни стоки и бензин едва 7.9 пъти в месеца. За сравнение, в Румъния този показател е 16.7.
Забавената бюджетна процедура – „лош знак“
КНСБ определи като тревожен сигнал изтеглянето на внесения бюджет в Народното събрание. Това, според тях, води до забавяне в бюджетната процедура и удължава периода на ограничени държавни разходи.
„Най-бедните продължават да обедняват. Над половината от тези, които разчитат на минимална потребителска кошница, имат доходи под издръжката,“ заяви президентът на КНСБ, Пламен Димитров, в ефира на БНТ.
Най-скъпите основни храни в ЕС
КНСБ изразява притеснение и заради високите цени на основни хранителни стоки. Любослав Костов, главен икономист на синдиката, подчерта:
„Брашното в България, след Германия, е сред най-скъпите в Европа. Кравето сирене у нас струва над 10 евро за килограм – стойност, която не се среща никъде другаде. Подобна тенденция наблюдаваме и при краставиците, както и при олиото, което също е най-скъпо на литър.“