6.1 C
Варна

Новини от Варна и региона

сряда, януари 22, 2025

Изменение на ОУП на Варна

Още публикации

Експертният екип за изменение на Общия устройствен план (ОУП) на Варна се събра за втори път в широк състав, за да отчете напредъка по темата и изготвените документи, съпътстващи процеса. Систематизирани бяха предстоящите стъпки в работата на експертите и беше изслушан доклад от зам.-кмета по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов за свършената работа от екипа досега, включително обобщение на становища и изготвени документи.

Консултативният орган е сформиран със заповед на кмета Благомир Коцев и проведе първото си заседание в края на миналата година. Крайната цел на екипа е чрез анализи и насоки да изработи пътна кара и задание за изменение на действащия от 2012 г. ОУП на Варна. Фокусът на желаните от ръководството на Община Варна промени е върху по-ниска интензивност на застрояването и ограничаване на етажността на новите сгради, повече зелени пространства и пешеходни зони, условия за алтернативен транспорт. Измененията следва да защитят на първо място интересите на гражданите, на второ – на строителния бранш, е позицията на Благомир Коцев, който председателства работната група.

ОУП трябва да бъде гъвкав и адаптивен, за да отговори на нуждите на различните заинтересовани страни и да осигури прозрачност и ефективност в управлението на територията. Важно е също така да има механизъм за мониторинг и оценка на изпълнението на плана, за да се гарантира неговата ефективност и актуалност, изтъкна в доклада си зам.-кметът Пламен Китипов.

На заседанието беше очертана правната рамка за развитие на процеса и бяха изяснени ролите на взаимодействието между страните – администрация, Общински съвет и МРРБ, с оглед законовите предпоставки за черноморските общини. Бяха представени различните сценарии за изменение на ОУП според нивото на намеса, териториалния обхват и свързаните с тях процедури и времеви хоризонт. Набелязани бяха краткосрочните мерки, които могат да подобрят съществено прилагането на действащия ОУП чрез премахване на недобри практики и отклонения от правилата и нормативите, както и чрез изработване на оценка на въздействието от прилагането на действащия план.

Бяха очертани и възможните мерки с различен времеви хоризонт. За срок от 2-3 години е възможно изменение на правила и нормативи за прилагане на ОУП, а в по-дългосрочен план от 3 до 5 години – изменение на ОУП по определени теми или функционални системи. Преосмислянето на ОУП, цялостното му изменение и съответно нов ОУП е заложено като възможен вариант с индикативен времеви хоризонт от 8-9 години по аналогия с действащия ОУП. При него периодът от задание до влизане в сила е между 2003 и 2012 г.

В дискусията се включиха представители на Общинския съвет, на професионалните камари на архитектите, инженерите и строителите, на Агенция по геодезия, картография и кадастър, на държавната и общинската администрация. Експертите изразиха задоволство от развитието на процеса по изменение на ОУП и привеждането му в съответствие с променените условия в периода след приемането му през 2012 г., както и очаквания за бързи резултати от работата на екипа. По време на заседанието бяха изяснени следващите стъпки в работата на експертния екип и възможността за привличане на максимално широко експертно участие и прозрачност на процесите по вземане на решения.

Изпращайте своите сигнали на [email protected]

Реклама
spot_img
Будна Варна вече е в любимите Ви приложения!

Можете да следите новините на Будна Варна в своето любимо приложение! Бъдете информирани за най-важните събития от Варна и региона!

Абонирайте се за нашите канали във Вайбър и Телеграм:

Реклама
spot_img

Последни публикации