Увеличаването на цената на електроенергията и възстановяването на 20-процентния данък добавена стойност (ДДС) върху хляба ще доведе до поскъпване на тестените изделия в цялата страна. Производители и търговци са единодушни, че влиянието на тези фактори вече се усеща.
В Пазарджик цената на хляба се е повишила с 20-30 стотинки, а при черния хляб със семена увеличението достига до 40 стотинки. Експертите предупреждават, че втора вълна на поскъпване ще засегне закуските и другите тестени продукти.
„Така решиха властимащите – цената на тока трябва да се вдигне, водата също, а сега чувам, че и горивата поскъпват. Всичко това оскъпява продуктите, но накрая ние, производителите, сме буферът към клиента,“ обяснява Добринка Пецанова, собственик на пекарна с петгодишен опит.
Малкият бизнес под натиск
Малките производители и търговци усещат най-силно натиска от поскъпването. За тях е все по-трудно да компенсират увеличените разходи, което поставя предизвикателства пред оцеляването им. Въпреки това някои все още опитват да задържат цените на продуктите си.
„Чакам да видя новите доставки – какви ще бъдат цените им. Увеличението ми се струва ненормално, но хората са принудени да го направят,“ казва Пецанова.
Поскъпването се отразява пряко и върху крайните продукти като сандвичи и закуски. „На един сандвич или принцеса от 3 лева, 20% отгоре са 60 стотинки. Ще опитаме да намалим до 50 или 40 стотинки, но задачата е сложна. Въпреки трудностите ще се борим да устоим,“ споделя друг собственик на пекарна.
Очаквания за бъдещето
Секторът предвижда продължаващи затруднения, породени от инфлацията и нарастващите разходи за производство. Въпреки предизвикателствата, малкият бизнес остава решен да намира начини за устойчивост в тези несигурни времена.