Социалните мрежи „Фейсбук“ и „Инстаграм“, собственост на „Мета“, скоро ще се сбогуват с досегашната си система за проверка на информация, известна като „фактчекъри“. Новината бе обявена от “FOX News” и потвърдена лично от главния изпълнителен директор на компанията Марк Зукърбърг.
„Ще върнем свободата на словото,“ заяви Зукърбърг в специално видеообръщение. По негови думи, „фактчекърите“ ще бъдат заменени от система, базирана на обществени бележки, подобно на използваната от платформата X на Илон Мъск. Първоначално промените ще се приложат в САЩ, но се очаква да обхванат и други региони.
Как работят обществените бележки?
Новият подход, вдъхновен от X, ще позволи на потребителите с определен рейтинг сами да добавят пояснения към публикации, съдържащи съмнителна или невярна информация. Обясненията ще се появяват като малки прозорци под съответната публикация, като целта е да се предостави допълнителен контекст или да се разясни защо дадено твърдение е грешно.
Тази система се различава от традиционните „фактчекъри“, които обикновено са външни компании, работещи като подизпълнители. При новия модел потребителите, участващи в проверката, могат да повишават или губят рейтинга си в зависимост от качеството на оценките, които дават на вече наличните бележки.
Политическа пристрастност или прозрачност?
„Стана ясно, че фактчекърите са политически пристрастни,“ коментира Джоел Каплан, главен директор по глобалните въпроси на „Мета“, в интервю за FOX News. По думите му компанията ще смекчи и вътрешните си политики за цензура, за да гарантира по-свободен поток на информация.
Връзката със социално-политическите процеси
Промяната идва малко след като стана ясно, че Марк Зукърбърг е дарил 1 милион долара за фонда за встъпване в длъжност на Доналд Тръмп. Този факт, подчертан от „Darik“, предизвика множество въпроси относно връзката между действията на „Мета“ и по-широките политически процеси в САЩ.
С това решение „Мета“ ясно показва стремеж към по-голяма прозрачност и независимост на своите платформи, докато социалните мрежи продължават да бъдат основен фронт в борбата за информация и свободно изразяване.