Всички знаем, че на Бъдни вечер се поднасят нечетен брой ястия, но когато се стигне до планиране на менюто, започваме да се лутаме межди десетки рецепти, всяка от които претендира да е най-вкусната. Събрахме на едно място точно девет традиционни (и не чак толкова) рецепти за Бъдни вечер – предястие, основно, десерт и понеже на Бъдни вечер не се пие вода – рецепта за ошав.
С малко мобилизация и добра организация менюто ще е е готово бързо-бързо и ще остане време за декорацията на масата. И за нас самите.
Какво се слага на Бъдни вечер, освен ястия?
Добре е покривката да е червена, не защото с този се асоциира обикновено Коледа, а и защото червеният цвят предизвиква оживление и добър апетит. Още по-автентично би стояла традиционна българска покривка.
Символите на трапезата, освен ястията, са:
Орехи, лешници – нашенските ядки. Те са символ на силата на българския дух.
Сушени плодове – през зимата те са символ на плодородието.
Чесън и лук – олицетворяват здравето и неуязвимостта срещу болестите.
В купичка можете да сложите зърна, които набъбват: ориз, булгур, жито, боб, леща, нахут – символ на растежа и благополучието.
Не забравяйте и коледната свещ – символ на единството на семейството и връзката с предците.
Трапезата на Бъдни вечер
Обредна пита с квас за Бъдни вечер или постната Коледна питка с паричка – Боговица, бъдняк. Хлябът на Бъдни вечер е центърът, около който кръжи трапезата. Ако успяхте или вече имате захванат квас, можете спокойно да пробвате един съвсем традиционен начин.
Но предлагаме и съвсем лесен – с мая.
Салата „Мъката на бацила“ – Салата от сезонни зеленчуци – ряпа, цвекло. Много питателна и вкусна салата за началото на вечерта.
Ориенталската разядка хумус е чудна идея за предястие.
Кисело зеле по добруджански. Традиционна рецепта от добруджанския край – ориз със зеле на фурна.
Пълнени чушки с боб. Класическа рецепта за пълнени сухи чушки с боб. Може и бобът да е от консерва.
Постни арменски сармички. Съчетават сладкия и соления вкус, те са тези, които искат да експериментират с нещо ново на така традиционния празник.
Зелеви сарми с праз и гъби. И в двата варианта са вкусни, а и могат да се пекат заедно – вкусовете не си пречат, напротив.
Класическа рецепта за тиквеник. Тиквеникът е най-характерният десерт за Бъдни вечер.Съчетанието от тиква и канела е истинския дух на Коледа.
Бъдни вечер не може и без ошав. Тази вече не се пие вода, а ошав. Това е нищо повече от компот от сушени плодове, но ако плодовете са домашни и добавите малко канела – вкусът е несравним с никой сок или безалкохолно.
И да не успеете с точния брой – не е толкова страшно – може да са и 7, и 5 и т.н. Важното е да има настроение на масата. Но е прекрасно и когато се постараем за нея. Доволното дъвкане, възхитените погледи и празните чинии на близките ни – нима има по-голяма радост? Храната не е най-важното на Бъдни вечер, но определено прави впечатление.