Софийският градски съд оправда шестимата лекари от „Пирогов“ и от „Шейново“, обвиняеми за смъртта на младата родилка Деяна Георгиева от София. 19-годишната Деяна си отиде в адски мъки през 2011 г., 42 дни след като роди в столичната болница „Шейново“.
Вчера прокуратурата обяви, че не може да иска присъди за медиците заради последната съдебномедицинска експертиза, която на практика ги оправдава. Всички подсъдими лекари помолиха да бъдат оправдани.
„Това беше гавра към мен, дъщеря ми и внучето ми – коментира след края на делото майката на Деяна – Людмила Велинова. – Базира се единствено на експертиза, която беше изцяло в услуга на другата страна. Съдията категорично отказа да назначи повторна експертиза, каквата искахме. Прокурор Ирена Генчева провали делото, тя забрави за какво влиза в залата. Абдикира, не подкрепи искането за нова експертиза, отвод на съдията и т.н.
Аз няма да се откажа, защото смъртта на моето дете не може да остане безнаказана.
Вчера в съдебната зала държавното обвинение реши да не поддържа обвинителния акт заради последната съдебномедицинска експертиза, която на практика оневинява медиците.
Документът, който е над 100 страници, бе представен пред магистратите през октомври. В нея един от експертите е категоричен, че 19-годишното момиче не е имало как да бъде лекувано хирургично и нито една интервенция нямало да подобри състоянието й.
В експертизата било посочено още, че нито един специалист не е констатирал наличие на симптоми на сепсис при Деяна.
На 12 септември 2011 г. 19-годишната Деяна постъпила в АГ „Шейново“, където избрала да роди своето първо дете. Дежурен тогава бил д-р Лозанов. Било взето решение, че на жената трябва да бъде направено секцио. Операцията извършил лично д-р Лозанов. Младата жена родила момченце.
След това гинекологът пристъпил към възстановяване на направените разрези, като пропуснал обаче да отстрани цялата плацента от матката. Така оставените части способствали за превръщане на матката в първоначално огнище на инфекция и източник (входна врата) на сепсис.
Същия ден д-р Байданова – Василева била определена за лекуващ лекар на младата жена. Още на следващия ден след раждането родилката започнала да изпитва силни болки и неразположение. Това й състояние се дължало на вече започналия сепсис поради настъпилата инфекция в резултат на “ забравените“ в матката част от плацента и околоплодни обвивки. Била констатирана твърде висока левкоцитоза и олевяване на кръвната картина. През следващите дни болките и неразположението на родилката се усилвали, като тя дори колабирала.
Деяна съобщила всичко това на д-р Байданова-Василева. Тя се запознала лично с констатираните показатели, касаещи телесната температура и стойността на левкоцитите. Същевременно обаче не назначила на пациентката микробиологични и копрологично изследвания.
Гинеколожката не извършила правилно диагностициране, а вместо това на 16 септември въпреки усложненията при родилката д-р Байданова взела решение да я изпише.
На 20 септември Деяна Георгиева била приета в тежко състояние в „Пирогов“. На същата дата след разширен консилиум било взето решение на 19-годишната жена да бъде извършена диагностична лапароскопия. Операцията извършил д-р Филипов. Като консултанти на място били повикани д-р Червеняков, д-р Христов и д-р Цеков.
При прегледа било установено, че се налага спешна операция. Трябвало спешно да се отстрани матката на родилката и вторично засегнатото дебело черво. Вместо това д-р Филипов взел неправилно решение да се чака.
Всеки един от останалите трима лекари – д-р Червеняков, д-р Христов и д-р Цеков също самостоятелно взели неправилно решение за изчаквателно поведение и лично поставили грешната диагноза – остър сигмоидит.
През следващите дни състоянието на родилката продължило да се влошава. На 28 септември Деяна била преместена в „Клиника по нефрология“, към УМБАЛ „Александровска“, а на 7 октомври там е извършена лапаротомия, при която били отстранени матката и част от дебелото черво.
Въпреки положените усилия от страна на медиците в „Александровска болница“ на 24 октомври 2011 г. 19-годишната Деяна умира от сепсис.