Варненският депутат Даниел Лорер коментира изключването му от „Продължаваме промяната“ и всички органи на партията. С публикация във фейсбук профила си Лорер заяви, че не приема създаването на управленско мнозинство с „Възраждане“, която определя като „българския образ на путинизма“.
„Гласувах против управленско мнозинство с Възраждане, защото вярвам, че борбата срещу корупцията в компанията на путинистка партия ще доведе само до още путинистка корупция. Но не само. Гласувах така, защото когато някой заговори за лагери и затвори, като партия „Възраждане“, аз знам, че евреите често сме първи. Но след нас следват всички останали, които не се подчиняват.
Разбирам, че моите колеги, по различни причини, подценяват ролята на тази партия Възраждане и си казват: “само сега да изберем председател, само да гласуваме бюджет, само…”, но това е заблуда. После ще последват нови и нови компромисни гласувания, нови и нови договорки, нови и нови „общи” цели. Именно така се стига до допускането на подобни партии във властта. След това, веднъж във властта, те доразкриват своето уродливо лице, но вече е късно. Чел съм твърде много история, за да се подам на подобна заблуда. Имам твърде много потърпевши в собствения си род, за да забравя“, споделя Лорер.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков пък заяви, че решението на изпълнителния съвет на партията е окончателно.
„В „Продължаваме промяната“ всеки има право на свободен глас и избор и това е доказвано многократно. Но заемането на позиция, която променя посоката на страната, и е срещу решението на групата, доведе до днешното решение. Преди дни уведомихме Явор и Даниел, че ако техните гласове са решаващи за избора на председател и го блокират, тогава няма да имаме друг избор освен да поискаме оставките им, защото това определя накъде се движи България и е в разрез с вярванията на партията“, посочи Петков с публикация в социалните мрежи.
„Утре предстои да внесем промени в закона за съдебната власт, които ще спрат избора на Сарафов, както и в закона за сметната палата, за да попълним по прозрачен начин домовата книга. Затова е важно парламентът да заработи. Ние имаме дълг, по-голям от личните пристрастия, който ще отстояваме дори при трудни решения. Нашата кауза е по-важна от всеки един от нас. Беше чест да работя и с двамата, но решението на изпълнителния съвет е окончателно“, изтъква Петков.