Народните избраници за пореден път не успяха да изберат председател на парламента, след като и четирите кандидатури не успяха да съберат необходимия брой гласове и на двата тура. Номинирани за поста бяха Рая Назарян от ГЕРБ, доц. Наталия Киселова от БСП, адв. Петър Петров от „Възраждане“ и Силви Кирилов от ИТН.
На балотаж излязоха Рая Назарян и Силви Кирилов, но и двамата не бяха одобрени от депутатите за председател на Народното събрание. След кратка суматоха председателстващият парламента Силви Кирилов заяви, че следващото заседание ще бъде в понеделник от 11 ч, но само минута по-късно се разбра, че ще бъде свикан председателски съвет и Кирилов обяви, че в крайна сметка заседанието ще се възобнови след председателския съвет.
Избора на ръководител за най-високия пост в парламентарната ни република забуксува още в самото начало от конституирането на 51-то Народно събрание.
Засега Силви Кирилов от „Има такъв народ“ (ИТН) се очертава като консенсусната фигура, около която повечето парламентарни групи да се обединят и да отпушат по същество работата на висшия законодателен орган.
Още в началато на заседанието Теменужка Петкова от ПГ на ГЕРБ-СДС отново издигна кандидатурата на Рая Назарян за председател на Народното събрание. От името на своята парламентарната група тя отново призова номинацията на Назарян да бъде подкрепена от депутатите, защото по думите ѝ е редно председателят на парламента да бъде от първата политическа сила.
Борислав Гуцанов от БСП заяви, че от социалистите няма да оттеглят кандидатурата на доц. Наталия Киселова. След това от ПГ на „Възраждане“ също съобщиха, че препотвърждават номинацията на адв. Петър Петров.
Тошко Йорданов от ПГ на ИТН, очаквано, издигна кандидатурата на Силви Кирилов. Той увери, че с избора на Кирилов за председател на парламента това ще проправи път за разговори за съставяне на редовно правителство, но уточни, че там вече отговорността ще е на първата политическа сила.
След като председателстващият парламента Силви Кирилов даде начало на разискванията, споровете не закъсняха.
Градуса на напрежението вдигна първо Надежда Йорданова от ПП-ДБ с изявлението си от трибуната, че отговорността за съставяне на правителство и парламентарно мнозинство е в ръцете на ГЕРБ, като преди това бе изтъкнала, че те ще подкрепят такова мнозинство, което „да освободи България от проказата на корупцията“. Тогава Павела Митова от ИТН не скри възмущението си и я попита защо възлага надеждите си на ГЕРБ да формира кабинет и парламентарно мнозинство. Критики към Йорданова заради думите ѝ заваляха и от ПГ на „Възраждане“.
В същото време председателят на ГЕРБ Бойко Борисов се бе отдал на творечски порив и рисуваше неопределени фигури върху бял лист, видя една от камерите в пленарната зала.
Станислав Балабанов (ИТН) апелира колегите си от ПП-ДБ да действат конструктивно и да подкрепят кандидатурата на Силви Кирилов за временен председател на парламента. В същото време той подчерта, че не е било водено разговор за това кой да бъде служебен министър-председател, ако се стигне до нови избори. В тази връзка Балабанов уточни, че ако нещата тръгнат към нови избори, Силви Кирилов пръв ще си подаде оставката.
На свой ред Явор Божанков от ПП-ДБ изказа съмненията си, че с избора на Силви Кирилов за председател на НС ще бъде „разгромен“ Делян Пеевски, пояснявайки, че не е чул никакви подобни заявки от устата на Кирилов.
Аз г-н Силви Кирилов дори не го познавам, но познавам колегите от ИТН и знам, че те събориха последното правителсство (това на Кирил Петков, бел. ред.), което можеше да функционира без ГЕРБ и ДПС, припомни Божанков и добави, че ще гласува с „против“ кандидатурата на Кирилов за председател на парламента.
Страстите отново се нажежиха след изказване на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ, която обвини ГЕРБ, че не правят нищо, за да формират редовен кабинет с първия мандат и не искат да се откажат от работата си с Делян Пеевски. „Искате сега да се избере Силви Кирилов и да обявите – ето, има си мнозинство, ние няма какво да правим с първия мандат. Това няма да стане и ние няма да отстъпим“, обяви тя. Реплики направиха Бойко Борисов, Мартин Димитров и Тома Биков.
Председателстващият заседанието Силви Кирилов призова всички депутати да бъдат по-внимателни в използването на епитети, глаголи и прилагателни.
„Аз участвам в седми парламент. В тези седем парламента ГЕРБ бяха първи в пет и нито веднъж не направиха правителство с първия мандат. Единствено ПП-ДБ успяха да направят две редовни правителства. От ГЕРБ упорито отказват да водят разговори с нас и говорят за някакви „червени линии“. „Червената линия“ е една – разграждане на модела Пеевски. Вие не правите нищо и ни пращате тук на трибуната едни политически копои, които само повтарят – „Демократична България“ е виновна, че не избираме председател. Искате да забиете нож в гърба ни, но това няма да се случи. Отстъпете и нека всички да гласуваме за най-стария депутат, а не да държите контра. Проявате благоразумие и се опитайте да влезете в някакъв работен диалог“, обяви Манол Пейков от ПП-ДБ.
След близо два часа и половина дебати Станислав Балабнов направи предложение да се прекратят дебатите и да се премине към гласуване на кандидатурите. Силви Кирилов от своя страна обяви 30 минути почивка.