Екипажът на кораба „Св. св. Кирил и Методий“ за предстоящата експедиция до Антарктида ще бъде от 34 души, от които три дами. За малцина от тях предстоящата експедиция ще бъде първа. Повечето ще плават до Ледения континент за втори път, а някои и за трети. Това разкри командирът на кораба капитан II ранг Радко Муевски на среща с областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева, пише Морето.
Тази година за пръв път в плаването на полярния ни кораб до Антарктида ще се включат и орнитолози, които ще наблюдават птиците по време на цялото плаване до остров Ливингстън. Екипажът има сериозни логистични задачи. Българският кораб ще отнесе и товар за испанската антарктическа програма, който трябва да бъде свален на остров Дисепшън.
„Св. св. Кирил и Методий“ ще вдигне котва от Варна на 7 ноември, а маршрутът ще бъде почти идентичен с предишните две експедиции на кораба – през Босфора и Дарданелите, през Егейско и Средиземно море, до Картахена. В испанското пристанище ще слязат краткосрочните практиканти от Висшето военноморско училище във Варна, за да се завърнат в България, обясни капитанът. Очаква се преходът до следващото пристанище – Мар дел Плата, Аржентина да бъде около 25 дни. След това корабът ще продължи своето плаване към най-южния град на планетата – Ушуая, където на борда ще се качи група от логистичните и научните работници.
При добро планиране и удобен „прозорец“ от хубаво време, проливът на Дрейк може да бъде преминат за 3-4 дни, след което „Св. св. Кирил и Методий“ ще достигне остров Ливингстън.
Капитан Муевски получи от проф. Андреева специални дарове за него и екипажа на кораба броени дни преди отплаването към ледения континент. Тя му поднесе осветена пръст от Раннохристиянския манастир „Св.Богородица“ край Варна, която да достигне до ледения континент. С тази обител се свързва житието на княз Борис – Михаил – покръстител на българите, както и с намерената под черните брястове на манастира икона на Пресвета Богородица, която е закрилница на Варна. Капитан Муевски получи и специална селекция червено вино, което военните моряци да отворят при добър повод.