Генерал от армията е арестуван по подозрение в корупция, след като бившият му началник го е издал.
Задържането на генерал-майор Александър Оглоблин, бивш ръководител на руския отдел за военни комуникации, е последният арест на високопоставен руски военен на фона на спекулациите за репресии срещу висшия команден състав на Владимир Путин.
Оглоблин е задържан в предварителен арест по подозрение, че е приел подкуп на стойност 10 млн. рубли (103 000 долара) от телекомуникационна компания, за да си осигури договори с Министерството на отбраната, според руския Следствен комитет, съобщава бизнес вестник „ Комерсант“.
През февруари 2022 г. Оглоблин вече беше осъден на четири години и половина за присвояване по отделни обвинения, но беше освободен предсрочно, след като даде показания срещу бившия си началник Вадим Шамарин, който беше заместник-началник на Генералния щаб на Русия. Според „ Комерсант“ обаче вторият арест на Оглоблин е последван от показания, дадени срещу него от Шамарин.
Шамарин е обвинен, че е получавал подкупи за обществени поръчки от производителя на пермския телефонен завод Telta. Той си е разделил подкупа с Оглоблин, което е разкрил като част от споразумението със следователите, съобщава „ Комерсант“. При отразяването на историята изданието „Нов глас на Украйна“ заяви, че Шамарин може да е искал да отмъсти на бившия си подчинен.
То също така заяви, че макар бившият министър на отбраната Сергей Шойгу все още да не е обвинен в корупция, „възможно е някой от тях в крайна сметка да го замеси“.
От Newsweek уточняват, че са се свързали с руския Следствен комитет и Министерството на отбраната за коментар.
Британското министерство на отбраната (МО) заяви в сряда, че вторият арест на Оглоблин е сигнал за репресии от страна на руските власти срещу действащи и бивши служители в областта на отбраната, които са били назначени от Шойгу, който сега е секретар на Съвета за сигурност на Русия.
Джон Форман, бивш британски аташе по отбраната в Москва и Киев, заяви, че разследването на главната руска разузнавателна служба ФСБ „бавно, но стабилно“ напредва през министерството на отбраната на страната и че разследването за корупция продължава от години.
„Винаги съм смятал, че това е насочено към самия Шойгу, а списъкът на арестуваните показва, че примката се затяга“, каза той пред Newsweek.
„Междувременно Шойгу остава доста изолиран в СНС (Съвета за сигурност), държан на тясна каишка и неспособен да привлича свои хора. Никой не е съвсем сигурен какво всъщност прави той“, казва Форман.
„Догодина той ще навърши 70 години, което ще е добър момент Путин да му благодари за службата.“, допълва той.
Засега няма признаци за чистка в генералния щаб или срещу фигури като командващия руските сили в Украйна Валерий Герасимов. „Герасимов също навършва 70 години догодина, но досега Путин не е показал признаци, че ще се отърве от него“, допълва Форман.
Андрей Солдатов, старши научен сътрудник в Центъра за европейски политически анализи (ЦЕПА), заяви пред Newsweek, че ФСБ преследва военните, но досега арестите са били насочени към служители на Министерството на отбраната, а не към генералите и офицерите, които се сражават в Украйна.
Той каза, че от началото на навлизането на Украйна в руската Курска област основните военни мишени са били бившият заместник-министър на отбраната Павел Попов и Валерий Муминджанов, заместник-командир на Ленинградския военен окръг по логистиката.
Първият е ръководил отдела за информационни системи на министерството и главния военен изследователски център по роботика, а вторият е обвинен в корупция при доставката на униформи за войските, воюващи в Украйна.
„По този начин основната цел на арестите е да се подобри снабдяването с боеприпаси и ресурси, а не да се наказват генералите за грешки на бойното поле“, каза той, „а армията, незасегната от чистките, продължава да се бие“.
През април Тимур Иванов, 48 г., заместник-министър на отбраната, който е контролирал големи строителни проекти, свързани с армията, включително възстановяването на разрушения украински пристанищен град Мариупол, беше арестуван по подозрение във вземане на подкуп в големи размери – престъпление, което се наказва с до 15 години затвор.
В бърза последователност Шамарин, генерал-майор Иван Попов, бивш високопоставен командир в руската офанзива в Украйна, и генерал-лейтенант Юрий Кузнецов, ръководител на дирекция „Личен състав“ в Министерството на отбраната, също бяха арестувани по обвинения в получаване на подкуп.
През май петият служител на министерството Владимир Вертелецки от отдела за отбранителни поръчки беше арестуван и обвинен в злоупотреба със служебно положение, довела до щети на стойност над 70 милиона рубли (776 000 долара), съобщи Следственият комитет.
Арестите започнаха малко преди Путин да започне петия си мандат и да замени дългогодишния си министър на отбраната Шойгу. Те доведоха до спекулации дали руският президент възстановява контрола си върху Министерството на отбраната или дали арестите са сигнал за битка между военните и службите за сигурност.
„Целта на руските власти почти сигурно не е пълното изкореняване на корупцията“, се казва в актуализирания доклад на МО. Те „вероятно се стремят да ограничат корупцията до по-управляеми нива, които да имат по-малко драстично въздействие върху функционирането на министерството“.