Повече от половината фирми у нас не смятат да наймат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетоста, в което са участвали близо 1200 компании. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще свиват разходите си. И само 24% от анкетираните казват, че планират да наемат нови работници и служители при следващите 6 месеца.
„Определено това проучване е с най-неблагоприятни резултати откакто го правим от 2021 година. То се провежда на всеки 6 месеца и искам да отбележа, че то е проективно. Т.е. ние отправяме запитване към работодателите дали имат намерения да назначават или да уволняват служители или планират да запазят екипа си какъвто е в момента. Забелязваме в последните някои години, че има все по-голям процент от такива, които не са сигурни, което е вследствие на случващото се в политиката“. Това обясни в студиото на „Здравей, България“ Надя Василева от Българска конфедерация по заетостта.
По думите ѝ коефициентът на заетост, който се измерва, тоест разликата между хората, които се назначават и тези, които се уволняват, е намалял 4 пъти за шест месеца.
„Това е драстична разлика. Това означава, че компаниите не са сигурни какво ще се случва в следващите 6 месеца и затова задържат своите намерения за назначаване, въпреки че има много отворени работни места“, подчерта тя.
„В IT сфера има намаляване на търсенето. Хората, които се ориентират към тази сфера трябва да изберат внимателно какво да учат. Изкуственият интелект ще е нещото, което ще води в този сектор.“
„В момента плочкаджиите са много по-търсени от програмисти и възнагражденията на много место ги надминават. Проблемът обаче е, че няма хора. Внасяме отвън хора в строителството, но те не са достатъчни. Бизнесът много се затруднява с тази политическа импотентност“, допълни експертът