6.1 C
Варна

Новини от Варна и региона

събота, декември 21, 2024

Образователната система трябва да изгражда ангажираност у младите, смята ректорът на ИУ – Варна

Още публикации

Образователната система трябва да изгражда когнитивна ангажираност у младите хора, да развива динамичните им умения, да развива дигиталната им креативност и множествена интелигентност, посочи ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Евгени Станимиров при тържеството откриване на новата учебна година във висшето училище. Празникът уважиха Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, областният управител проф. Андрияна Андреева, представители на академичните среди, на съдилищата, на обществени институции и на бизнеса.

Времената са изключително динамични и интересни, виждаме драстична промяна на ценности, на разделение по всички въпроси, това са времена на икономическа, технологична, социална трансформация, посочи Станимиров. По думите му е трудно да се предвиди какво ще се случи дори в средносрочен план. Интелектът превключва в геометрична прогресия от естествен към изкуствен, голяма част от бизнеса ще се трансформира през следващите 2-3 години, ако иска изобщо да остане на пазара, допълни Станимиров. И подчерта, че всичко това не се случва по еволюционен сценарий, а със скокове и фазови преходи. Технологиите помагат и ще генерират все по-голяма добавена стойност, но всички ние ще платим цената, част от която е т.нар. когнитивна нетърпимост, допълни ректорът. Той посочи още, че задача на университета е да гарантира, че в края на всяка година студентите излизат с определен набор знания и умения и те са динамични, а не статични.

Оказва се че вече имаме субект помощник, а често и неприятел в лицето на изкуствения интелект, който е в джоба на всеки ученик и студент и има интелект на специалист с докторска степен, посочи Станимиров. Според него колкото повече се дигитализира светът, образователните институции трябва да стават все по-хуманитарни и по-прагматично ориентирани. По думите му преподавателите с личен пример трябва да показват на младите хора, че отворените сетива, мотивацията, стратегическото мислене, човечността са базови ценности. Трябва да променим много неща, студентите днес не са готови да стоят в аудиториите и пасивно да попиват знания, каза още Станимиров. Според него качественото образование се отличава от посредственото не само по това какво добавя, а и какво елиминира от процеса на обучението. По думите на ректора спешно трябва да се добави обучение по изкуствен интелект, при това не само за студенти, а и за преподаватели и администрация. По думите му е нужно да се увеличи практическото обучение, да се преосмисли тестовата форма на явяване на изпит без физически контакт с младежите, да се въведат по-гъвкави учебни планове, базирани на микрокредити.

Посланието на ректора към студентите беше, че успехът до голяма степен зависи от това, което правят самите те, но той не е еднократен акт и за него се работи ежедневно. Той ги призова да бъдат отговорни за собственото си бъдеще.

Днес Икономическият университет е хъб за развитие на предприемаческата екосистема в региона, каза още Станимиров. Той припомни, че в училището бе създаден акселератор за развитие на предприемачески инициативи, след няколко дни ще бъде даден старт на още един. Преди две години тук бъде създадена първата в Европа дълбокотехнологична иновационна долина, през ноември на тази база започва три годишен проект за изграждане на капацитет, за да може бизнесът да кандидатства с иновативни проекти и да получава финансиране, допълни ректорът.

Той изрази задоволство от приема за тази учебна година, като уточни, че новоприетите студенти са около 1 500. Чуждестранните са над 300. Университетът реализира и рекорден прием на младежи – близо 100, от българската диаспора в Украйна, Молдова, Македония. По думите му висшето училище е привлекателно за чужденците заради прагматичността на обучението и добрата академична среда, но силен аргумент за тях е и това, че Варна има много дадености и е притегателен център.

Станимиров посочи още, че се работи върху стратегически документ за ускорено внедряване на изкуствения интелект за развитие на екосистема Варна. Партньори по проекта ще бъдат четири от университетите в града, Общината, ИКТ – клъстерът и иновативното техническо училище. Очаква се документът да стане факт до края на октомври.

Мила Едрева, БТА

Изпращайте своите сигнали на [email protected]

Реклама
spot_img
Будна Варна вече е в любимите Ви приложения!

Можете да следите новините на Будна Варна в своето любимо приложение! Бъдете информирани за най-важните събития от Варна и региона!

Абонирайте се за нашите канали във Вайбър и Телеграм:

Реклама
spot_img

Последни публикации