Продължават да крадат масово катализатори от автомобили, паркирани в междублоковите пространства в цяла Варна. За това информират „ужилени“ потребители в социалните мрежи. Последните случаи са в района на кв. „Младост“ и „Лятно кино Тракия“. „Има крадци в кв. „Младост“ под КАТ, вчера са ми окрали колата, проверете си вашите“, пише пострадала млада дама
Бизнесът с откраднати катализатори се разраства не само у нас, но в Европа, дори и в САЩ. Според информация на най-големия автомобилен клуб в Германия – ADAC, нейните пътни патрул през 2022 г. са се отзовали на 1038 повиквани за откраднати катализатори.
За България подобни данни липсват, тъй като хората нямат доверие в полицията, а и много от случаите въобще не биват докладвани до органите на реда. „Спокойно родната милиция ги пази и няма да ги „намерят“. Моят съвет е въобще не ходи в милицията, само загуба на време, ще те разкатават и накрая ще получиш писмо в което те информират че спират разследването поради не известен извършител.“, споделя потребител от Варна.
„Бизнесът с катализатори трябва да се инкриминира! На нашата стара Хонда струва над 1300 лв, за да се сложи нов“, коментира друг.
Според експерти особено засегнати от кражби са по-старите превозни средства с бензинови двигатели, при които катализаторът е монтиран в средата на пода на автомобила и така достъпът до него е много лесен. Най-застрашени от посегателства са по-старите Opel Astra, Toyota Prius и VW Polo.
При по-новите автомобили катализаторът е монтиран много близо до двигателя, за да загрее по-бързо след студен старт и да достигне работна температура. Там обаче достъпът е много по-труден и съответно свалянето му отнема много повече време.
ADAC обяснява нарастващия брой откраднати катализатори с високата цена на благородните метали като платина, паладий и родий. Откраднатите катализатори се рециклират. Получените по този начин благородни метали след това могат да бъдат предложени отново на производителите на катализаторите.
Катализаторите са неразделна част от изпускателните системи от началото на 90-те години на миналия век и имат за задача да преобразуват вредните за здравето и околната среда изгорели газове в нетоксични вещества. С помощта на катализатор замърсителят на въздуха въглероден оксид (CO) се превръща във въглероден диоксид (CO2).
Според ADAC колите, чийто катализатор е бил откраднат, не само са значително по-шумни, но и губят лиценза си за експлоатация и вече нямат право да се движат по обществени пътища. Те трябва да бъдат транспортирани до сервиз, а смяната струва до 1000 евро, включително монтажа, като отделните модели също са значително по-скъпи.