Китайският президент Си Дзинпин може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски следващия месец. Това разкри бивш украински служител в Пекин при откриването на най-голямото годишно военно дипломатическо събитие в Китай, съобщава „Ройтерс“.
Александър Чалий, бивш заместник-министър на външните работи, заяви, че дипломацията с Пекин се е подобрила и срещата вече е възможна.
Отбелязвайки усилията на Китай да помогне за възстановяването на европейската сигурност, той посочи, че „сега всички ние в Украйна чакаме някои директни контакти между президента Зеленски и президента Си“.
Пекин се обяви за неутрален в 30-месечната инвазия на Русия в Украйна, но поддържа тесни стратегически връзки с Москва и не се присъедини към мирната среща на върха, организирана от Украйна през юни.
Тогавашният външен министър на Украйна Дмитро Кулеба се срещна с китайския си колега в Пекин през юли, а Зеленски планира нова възможна среща на върха през ноември – този път с руско участие.
Цуй Хонгян, директор на отдела по европейски изследвания в Китайския институт за международни изследвания, отбеляза, че Китай е отворен за присъединяване към бъдеща среща на върха, тъй като не иска усилията му „да отидат на вятъра“.
„Готови сме да направим всичко, което е благоприятно за мира“, изтъкна Цуй, попитан за перспективата за среща между Си и Зеленски.
Китай желае да се представи като отговорен играч в международните конфликти, въпреки че е въвлечен в териториални спорове в „задния си двор“.
Филипините и Китай взаимно се обвиниха за таран на кораби на бреговата охрана в Южнокитайско море, а през август Пекин извърши поне две нахлувания във въздушното пространство и водите на Япония.
Освен това Китай продължава да изпраща военни самолети и кораби около демократично управлявания Тайван, който смята за своя територия.
Западните страни изразиха загриженост относно нарастващото военно сътрудничество на Китай с Русия и „опасните действия“ в Южнокитайско море. През юли Китай и Беларус проведоха съвместни военни учения на няколко километра от границата на страната членка на НАТО Полша.
Военното напрежение между САЩ и Китай се стабилизира през последните месеци, тъй като редовните комуникационни канали бяха отворени отново след почти две години прекъсване, въпреки че през юли Пекин преустанови ядрените преговори, предаде факти.бг.