Ученици от различни училища в морския град почистиха боклуците, разхвърляни в гористата местност край Телевизионна кула. Екологичната им дейност бе в изпълнение на проекта „Да отворим вратата на бъдещето!“, на Сдружение „Младежки информационен доброволчески център“.
Младите хора дойдоха като доброволци, в изнесения на терен обучителен модул, за екологично отношение към околната среда. Само за час те напълниха няколко торби за смет.
В съвременния свят боклукът е глобален проблем за цялото човечество. Хората са измислили много начини за унищожаване или рециклиране на отпадъци. Много страни вече използват рециклирането, осигурявайки топлина и електричество на хиляди или дори милиони домове, което носи големи ползи. Боклукът се използва като гориво за електроцентрали, като суровина за производство, превръща се в енергия или газ, използва се като заместител на битум (въглеводород) и се използва за изграждане на пътища. Но най-оригиналният начин за рециклиране на отпадъци е изкуството за боклук. Идеята е, че отпадъка може да се използва и като арт инструмент.
Това е втората част на проекта „Да отворим вратата на бъдещето!“. Със събраните от оборката отпадъци, ще бъде реализиран арт проект – изработени три красиви пана. Това е практическото превръщане на отпадъците в нещо полезно, което е в пряка зависимост с едно от основните съвременни направления в Европейския съюз, а именно кръговата икономика – че всеки отпадък е важен ресурс за нещо ново, а в случая с настоящия проект – траш арт.
В предстоящата дейност ще бъдат изработени пана – от стари врати (символизиращи проекта и преминаването към ново битие и съзнание), чрез облепването им с отпадъците (траш арт). Това, освен забавно, ще е и полезно за младите хора, тъй като ще се научат, че всеки отпадък, може да бъде превърнат в нов предмет. Дейността ще е с игрова форма.
Проектът „Да отворим вратата на бъдещето!“ на Сдружение „Младежки информационен доброволчески център“ се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна: Община Варна – Култура и изкуство. (varnaculture.bg), https://www.facebook.com/varnaculturebg, https://www.instagram.com/culturevarna?igsh=anhya3lrZWtiMjc3