Интересни кадри за размисъл публикуваха от „Морско око“ във Фейсбук:
Сградата на Морска гара – преди и след.
Двете снимки са идеални за игра на „Открийте десетте разлики!“, но ще добавим и коментар.
С годините се забелязва плавна, но вече значителна метаморфоза в облика на известния пътнически морски терминал. Неговите изчистени форми и функционален дизайн днес отстъпват на „усвоени“ тераси, големи и ярки табели, и сглобяеми пристройки.
Сградата е построена през 1968 г. Дело е на арх. Любен Попдонев, инж. Светослав Бранков и инж. Иван Янтахтов. Нейна отличителна особеност са големите панорамни тераси на втория етаж и широката наблюдателна площадка на третия етаж. Горният кадър е от 2006 г. – осем години преди развитието на част от пристанището като развлекателна зона.
Ето какво се е променило от тогава:
1) На третия етаж се помещава ресторант, който радикално променя облика на сградата със заграждане на западната тераса и остъкляване на останалите страни. С това изчезва панорамата и качествено се променя Морска гара като туристическо и социално място.
2) Лицето на терминала е покрито с пъстра мозайка от табели, подобно на провинциален мол, а ъглово остъклените тераси на втория етаж добавят към хаоса. Автентичният надпис остава „на заден план“. Наскоро се появиха и два изнесени бара от същата страна.
3) Зад лъскавите табели и пристройки обаче прозира липса на поддръжка – по южната и източната страна мазилката се рони, а парапетите ръждясват. Тоалетните за граждани на партера са редовно непочистени. Няколко бивши ресторанта и офиси стоят пусти.
Може би единствената хубава добавка е външният асаньор, макар и стилово контрастен. Морска гара е една от знаковите следвоенни сгради, които още нямат статут на културна ценност. Този административен пропуск донякъде си проличава и в отношението на стопаните им.
снимка: Морско око
източник: Петел.бг