Снимка: Будна Варна
Втора яслена група предстои да бъде разкрита в ДГ „Палечко“ във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на ВрК „Структури и общинска администрация“, на което съветниците дадоха съгласието си да бъдат разкрити две щатни бройки яслени медицински сестри за детското заведение, които ще обслужват новата група от 1 септември 2024 г. С тях общата численост на персонала на дейност „Детски ясли, детски кухни и яслени групи в детските градини“ става 483 щатни бройки, от които 44 са медицински сестри.
В района на ДГ „Палечко“ има много детски градини, разположени на близко разстояние една от друга. Децата за първа възрастова група намаляват, по тази причина през настоящата учебна година не се е била сформирана втора първа група, но същевременно все повече родители желаят децата им да постъпят в яслена група. За да се отговори на търсенето на родителите, е решено в свободното помещение в градината да бъде сформирана още една яслена група.
В дневния ред на заседанието беше включено и предложение на кмета за преструктуриране на ОП „Управление на проекти и озеленяване“, за да може предприятието да поеме изпълнението на леки ремонти на територията на общината. Целта е мобилни екипи да отстраняват повреди на елементи на градската инфраструктура вследствие на износване, метеорологични явления, вандалски прояви и др.
Предложението е да се направят трансформации на длъжности в предприятието при запазване на общата численост на персонала от 330 души. Част от промените предвиждат 10 щатни бройки на длъжност „Работник озеленяване“ да се преобразуват в длъжност „Работник поддръжка леки ремонти“. За да може предприятието да поеме новата дейност, е необходимо допълнително финансиране в размер на 760 000 лева, стана ясно на заседанието.
При обсъждането на предложението в зала „Пленарна“ възникнаха въпроси доколко е уместно леките ремонти да бъдат възложени на ОП „Управление на проекти и озеленяване“. Съветници изказаха мнение, че тази структура трябва да намери място в районните кметства. Техни колеги попитаха дали работниците по озеленяване имат необходимата квалификация да осъществяват ремонтна дейност. Поставен бе също въпрос дали има система за управление на процесите – от регистрацията на сигнала до неговото отстраняване, както и има ли анализ какъв обем от работа ще могат да поемат екипите. Заради неяснотите около организацията на новата дейност и материалната й обезпеченост съветниците върнаха предложението за преработка.
Редица въпроси възникнаха и около друго предложение на кмета – това за увеличаване на щата със 17 бр. на ОП „Спорт – Варна“, което управлява спортно-материалната база и спортно-развлекателните съоръжения на общината. Наскоро предприятието пое управлението и стопанисването на многофункционалния спортен комплекс „Владислав Варненчик“, което налага увеличаване на персонала. Съветници попитаха на каква база е определена тази численост от 17 щ. бр. и не е ли възможна вътрешна оптимизация. Предложено бе отлагане на точката, което мнозинството общински съветници подкрепи.
За разглеждане за следващо заседание бе отложено и искане за преобразуване и допълване на щата в общинско предприятие „Инвестиционна политика“. Предложението е 1 щ. бр. „счетоводител-касиер“ да се преобразува в „счетоводител“ и да бъде назначен още един счетоводител. Съветниците настояха да получат актуални данни за обема на работа на счетоводния отдел, преди да вземат решение.