колаж: Будна Варна
Дом на хляба ще бъде изграден в с. Неофит Рилски. Амбициозното начинание ще даде възможност на всеки да види с очите си целия процес по приготвянето на хляб – от засаждането на зърното до изпичането на насъщния. Пред репортер на „Красиво Ветрино“ главният инициатор на проекта Свилен Класанов посочи, че идеята за създаването на този своеобразен музей на хляба възниква, след като вижда, че истинските неща се ценят на територията на община Ветрино.
„Идеята дойде, след като разбрах, че Ивелин Михайлов има нагласа за истинските неща и истинския начин на живот, където хората се развиват, добруват, създават и напредват в живота в добра посока. След като разбрах, че тук има подобно пространство, реших и аз да се включа.
Концепцията е да се покаже целият процес по приготвянето на хляба. От самото зърно – как се мели, как се преработва, как се меси тестото, как се пече – до крайния продукт. И всичките тези действия са свързани с българските традиционни практики и с правилните начини за приготвяне на хляб. Всички знаем, че промишленият хляб днес не е толкова здравословен и добър за нас, колкото трябва. Идеята е да се върнем малко назад и да подходим по-добронамерено, така самият хляб ще бъде много по-добър и за нас“, сподели Класанов.
Към този момент има няколко възможни местоположения на бъдещия Дом на хляба. Най-вероятно е да бъде разположен в центъра на с. Неофит Рилски, за да бъде леснодостъпен и за местните хора, и за посетители от всяко кътче на света. Класанов сподели, че тъй като хлябът заема централно място в живота на човек, е добре неговият дом да заема централно място, до което всеки може да стигне.
Начинанието ще се осъществи в три етапа. Първият етап е във възможно най-близко бъдеще хората да имат достъп до здравословен за тях хляб. През втория етап ще се изгради и самият Дом на хляба, в който може да се види целият процес от зрънцето до изпичането на продукта. Мелницата за производствения процес ще се задвижва от водно колело, което ще е в самия двор на дома. Последният етап е свързан с отглеждането на български сортове лимец и пшеница, с което ще се затвори целият кръг на производство.
Посетителите на дома ще могат да си купят прясно изпечен хляб. Той ще е в множество различни разновидности, понеже българската култура на хляба е изключително богата, а екипът има опит в приготвянето на всякакви разнообразни хлябове. Сред предлаганите продукти ще има хляб, който е без глутен, и такъв, който да е съобразен с посетители с непоносимост към различни вещества.
Освен че туристите ще могат да наблюдават процеса по приготвяне на хляб, те ще могат и да се включат в него. Продуктите в Дома на хляба ще бъдат изпечени на огън, а Класаров посочва, че точно това е нещото, което сме забравили да правим. Той възнамерява да провежда работилници с всеки, който желае да се научи да пече сам своя хляб в домашни условия.
По негови думи Домът на хляба цели да възроди именно този стар и изпитан начин на приготвяне на насъщния. Меленето на брашното ще става на каменна мелница, брашното ще се приготвя от стари, автентични (нехибридни) сортове пшеница, а замесването му ще става в дървени корита, които са специфични и спомагат процеса на втасване и изпичането му на жив огън. При този процес няма да бъдат включвани модерните експлоатационни методи, при които от замесването да изпичането минават едва два часа.