ИКТ Клъстер – Варна се утвърждава като важен двигател на иновациите в образованието и технологичното развитие на региона. Чрез синергията между академичната общност и бизнеса, клъстерът активно подпомага вливането на изкуствен интелект и нови технологии в учебните програми на университетите във Варна и подготовката на бъдещите специалисти.
По време на визитата си в Икономически университет – Варна на 23 април 2024 г., министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков представи възможностите за законодателни промени, които биха въвели дуалното обучение във висшето образование. Проф. Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, обяви инициативи, свързани с ефективното въвеждане на дигитална раница и изкуствен интелект, за които в университета вече са разработени учебни програми.
Емил Цанков, председател на УС на ИКТ Клъстер – Варна, представи на министър Цоков конкретни предложения от страна на ИКТ Клъстер – Варна с цел оптимизиране на професионалната подготовка на студентите, сред които бяха:
• гъвкави графици за студентските производствени практики, позволяващи провеждането им през цялата година;
• въвеждането на практико-приложни дипломни работи вместо стандартните държавни изпити по професионални и технически специалности, с акцент на публичната защита с участието на представители на бизнеса.
ИКТ Клъстер – Варна продължава да насърчава и реализира проекти и партньорства, целящи разработването на новаторски образователни модели. Тези модели обединяват академични знания и практически умения, което дава на студентите реална възможност да се развиват в динамичния свят на изкуствения интелект и високите технологии.