колаж: Будна Варна
Действително се притеснявам да започвам да говоря за образование, защото трудно спирам.Толкова много неща могат да се направят – част от тях струват пари, много от тях не струват пари. Най-големият проблем в образованието днес не са парите, заяви акад. Николай Денков („Продължаваме промяната“).
Два основни проблема, открои той: липсата на дефиниция какво е „качествено образование“ и това, че учителите преподават по методиката от времето на килийните училища.
„Децата трябва да разказват какво разбират и учителите да ги мотивират да правят това“, убеден е акад. Денков.
„Връщам се към последните години на ГЕРБ, там също имаше известен напредък – с увеличаването на парите за учителите – тогава започна. И започна всъщност по принуда“, каза той.
И си спомни за среща с председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева отпреди години. „Тя дойде и каза: „Ето ви разбивката по години на учителите. След 5 години няма да имаме учители в България, които са достатъчни за учиилищата“.
Денков обясни и какво представлява „Дигиталната раница“. А именно – набор от учебници, тестове и учебни помагала с безплатен достъп. Тя започва да функционира през 2022 г. момента в нея има общо 30 000 урока.
За да се насочат студентите към специалности като инженерство, химия, физика, математика, химично инженерство, подготовката им трябва да започва още от 3-ти клас, обясни той. „Затова правим STEM кабинети“, поясни Денков.