8.1 C
Варна

Новини от Варна и региона

сряда, януари 1, 2025

Затягат контрола при поставяне на каравани по Черноморието, ще слагат камери

Още публикации

Необходимо е да обобщим изискванията в законодателството за това какви са задълженията на всички институции в защита на околната среда и дивата природа и да повишим ефективността на контролната и административно-наказателната дейност. Това заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов на инициираната от него среща за създаването на механизъм за координация с оглед законовите правомощия на различните органи на властта. В работната среща участваха ръководители и експерти от дирекция „Национална служба за защита на природата“, РИОСВ във Варна и Бургас, Националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“, Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“  в отдел „Икономическа полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР.

В МОСВ вече е изготвен правен анализ за правомощията на отделните звена според нормативната база.

Нека е ясно при всяко нарушение кой за какво отговаря и къде какви законови промени са нужни“, каза министър Попов.

Основната цел според него е да не се строи, копае и извършва търговска дейност върху дюните по Черноморието, да се опазят националните паркове от набезите на мотоциклети, АТВ и моторни шейни, както и резерватите и ценните местообитания.

Участниците в срещата обсъдиха проблемите с дивото къмпингуване, което срещат контролните органи в системата на МОСВ. По отношение на паркирането в зони с дюни директорът на РИОСВ – Варна Ерджан Ебатин съобщи, че с община Шабла търсят вариант за обособяване на терен, където да спират превозните средства на плажуващите. По Северното Черноморие през миналия летен сезон са издадени над 70 акта за установяване на административни нарушения. Директорът на РИОСВ – Бургас Павел Маринов добави, че сериозен проблем е и нерегламентираното изхвърляне на отпадъци. Директорът на дирекция „Правна“ в МОСВ Михаела Доцова припомни, че по отношение на отпадъците правилото е, че замърсителят плаща.

Стоян Стоянов от сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“  предложи на отговорните РИОСВ и общини да монтират камери, които ще помогнат на контролните органи от всички институции. Според него е добре районните управления, регионалните инспекции и общинските служители да организират превантивен контрол – преди поставянето на караваните, още през пролетта, защото през лятото те вече са на плажа и е много по-трудно полицията да вземе мерки. Според експертите от сектора е добре да се организира разяснителна кампания преди началото на сезона за това какви са изискванията и забраните в законодателството.

Според директорите на националните паркове бариери на пътищата, които водят в защитените територии, спират автомобилите ефективно. Сериозен е проблемът обаче с контрола на двуколесните моторни превозни средства, АТВ и моторните шейни във високите части с надморска височина над 1500 до 2500 м. Другите проблеми по отношение на контрола от страна на парковата охрана са свързани с бракониерството и иманярството, за което е необходимо да се подобрят механизмите за взаимодействие с органите на МВР и Изпълнителната агенция по горите.

Работата по създаване на координационни механизми ще продължи като в процеса ще бъдат включени представители и на други отговорни институции като МРРБ, Министерството на туризма, областните управители на Добрич, Варна и Бургас и общините, на чиито територии са защитените обекти.

Изпращайте своите сигнали на [email protected]

Реклама
spot_img
Будна Варна вече е в любимите Ви приложения!

Можете да следите новините на Будна Варна в своето любимо приложение! Бъдете информирани за най-важните събития от Варна и региона!

Абонирайте се за нашите канали във Вайбър и Телеграм:

Реклама
spot_img

Последни публикации